Kashima Shin Ryu

 Kunii Zenya 1895 - 1966
Kunii Zenya 1895 - 1966

Szkoła Kashima Shin Ryu, zrodziła się podczas okresu burzliwych wojen w średniowiecznej Japonii i zachowała ciągłość i wierność przekazu od 500 lat.

Metodyka ćwiczeń z mieczem pomaga rozwinąć zaangażowanie, precyzję i skoncentrowanie w dynamicznym ruchu, opanowanie kontroli ciała i umysłu na bardzo wysokim poziomie. Nacisk kładziony jest głównie na doskonalenie wykonywania podstawowych technik, oraz właściwe oddychanie.

W szkole Kashima wykorzystuje się do wykonywania ćwiczeń drewniane miecze bokken lub bokuto w pierwszej podstawowej serii Kihon Dachi. Do pozostałych serii stosuje się zazwyczaj bambusowy miecz obszyty skórą fukuroshinai. Oprócz kata ćwiczone są dobycia miecza Batto Jutsu z użyciem prawdziwego miecza Katana.

 

 

Pod względem technicznym szermierka w szkole Kashima Shin Ryu składa się z czterdziestu kata ułożonych w 5 serii:

  

 

 

 

Pierwsza seria Kihon Dachi, składa się z pięciu form - Kata. Uczy podstawowych technik miecza, ćwiczonych w dystansie miecz-miecz. Do treningu używa się mieczy drewnianych Bokuto.

 

Druga seria Ura Dachi 10 Kata, które ćwiczone są w dystansie miecz-ciało. Obaj ćwiczący wykorzystują miecze Fukuroshinai - miecze bambusowe obszyte skórą, które łagodzą kontakt z ciałem ćwiczących..

 

Trzecia seria Aishin Kumi Tachi 5 Kata, uczy strategii, polegającej na naśladowaniu ruchów przeciwnika oraz doprowadzeniu do zmylenia go.

 

Czwarta seria Jissen Kumi Tachi 10 Kata, uczy walki podczas pojedynku, w krótkim dystansie. Reakcje osoby broniącej (Shite) muszą być prowadzone nie tylko na poziomie fizycznego odpowiadania ruchem na ruch, ale wymagają odpowiedniego wyczuwania ataku i błyskawicznego przejmowania kontroli.

 

Piąta seria Kassen Dachi 10 kata, ćwiczy się techniki spotykane na polu bitwy, z wykorzystaniem m.in. zbroi. Techniki te zakładają szarżę i konieczność błyskawicznego pokonania kilku przeciwników na pierwszej linii wroga.

 

Minoru Inaba 8 dan Aikido, Mistrz Kashima Shin Ryu
Minoru Inaba 8 dan Aikido, Mistrz Kashima Shin Ryu

Poniżej odnośnik do eseju sensei Minoru Inaby o zgłębianiu          

BUDO i kształtowaniu charakteru człowieka.

(kliknij w miecz)